Fölöttébb hasznos volt a két tapasztalatcsere
A Caritas nagybányai POCU-projektjét gyakorlatba ültető csapat tagjai Marosvásárhelyen és Sopronban jártak.
ȘTIRI ȘI EVENIMENTE
10/22/2021


Az Együtt az időseinkért! elnevezésű POCU-projekt megvalósításában részt vevő szakemberek nemrégiben szakmai tapasztalatcserén vettek részt, melynek keretében romániai és magyarországi idősklubokat látogattak meg.
Az első tapasztalatcsere helyszíne Marosvásárhely volt. Augusztus 26-27-én, a projektteam tagjai a Gyulafehérvári Caritas égisze alatt működő Teréz Anya Idősek Nappali Foglalkoztató Központjában jártak. A havonta több mint 110 időst ellátó intézmény szolgáltatáspalletája igen széles, magába foglal: Kinaesthetics alapú speciális tornát; mentálhigiénés csoportot; idegen nyelv-tanulási lehetőséget; klubtevékenységeket: filmklub, társasjáték klub; számítógép-kezelői tanfolyamot; kézműves tevékenységeket.
A látogatók megtekinthették a szépkorúak által készített dekorációkat, és bekapcsolódtak az éppen zajló programokba is, így például részt vettek az időstornán. Találkoztak továbbá a Gyulafehérvári Caritas idősterületéhez tartozó más intézményekben dolgozó szakemberekkel is, akik beszéltek munkájukról, kihívásaikról, élményeikről.
A második tapasztalatcserére Sopronban került sor, szeptember 20. és 22. között. A nagybányai projektteam az Alzheimer Világnap alkalmából megszervezett programokon vett részt, valamint a Soproni Szociális Intézmény keretében működő idősklubokat látogatta meg.
Sopron egy olyan város, amelyben az időseket tisztelik és megbecsülik, ezért fokozott hangsúlyt fektetnek a nyugdíjasok támogatására, az aktív idősödés, az egészséges és mozgásban gazdag életmód népszerűsítésére. Az Alzheimer Világnap alkalmából megszervezett idősprogramok igen változatosak voltak. A reggel Nyugdíjas Piknikkel indult, melynek keretében több mint száz idős tett egy kellemes sétát a város zöldövezetében. Délután Dr. Amberger Erzsébet nyugdíjas tiszti főorvos, a Soproni Gyalogló Idősklub „arca” tartott előadást a gyaloglás, mozgás egészségmegőrző szerepéről: 100 évig élni testi-lelki egészségben a 100 éve hűséges Sopronban címmel. Az előadást követően a Nagybányáról érkezett vendégek a soproni idősek által a világjárvány ideje alatt készített alkotásokból megnyitott kiállítást tekintették meg.
Az Alzheimer Világnap programja a Memória-melódia című zenés pódiumműsorral folytatódott. A projektcsapat tagjai számára kellemes meglepetés volt, hogy a fellépők között kiváló formában lévő 80 és 90 év feletti személyeket is láthattak. A kulturális program az Erzsébet Kertben folytatódott.
A következő napon a vendégek a Soproni Szociális Intézmény keretében működő Ciklámen és Lila Akác Idősek Klubjában jártak, ahol megismerkedtek a két központ által nyújtott szociális szolgáltatásokkal. A klubok lehetőséget biztosítanak a szépkorúaknak igény szerint meleg ebéd fogyasztására; napközbeni tartózkodásra; társas kapcsolatok kialakítására; demens személyek integrált ellátására; alapvető higiénés szükségletek kielégítésére; szabadidős és kulturális programokon való részvételre (pl. torna, filmklub, vetélkedők, zenés-táncos rendezvények, kirándulás); ismeretterjesztő, felvilágosító, egészségmegőrző előadásokon, foglalkozásokon való részvételre; a jeles ünnepek közös megünneplésére; kézműves foglalkozásra; különböző ügyességi, memória, kártya és társasjátékokba való bekapcsolódásra; kertészkedésre; segítséget kapnak továbbá az idősek a szakellátáshoz való hozzájutás, valamint a hivatalos ügyek intézése terén. Mindkét idősklub hétköznapokon 8 és 16 óra között tart nyitva. A Ciklámen klub naponta 25, míg a Lila Akác 40 idős számára biztosít ellátást.
A projektcsapat tagjai maguk is részt vettek az éppen folyamatban lévő programokon, lehetőségük nyílt ezáltal beszélgetni a központ szakembereivel és ellátottaival is.
Természetesen, tapasztalatcseréről lévén szó, a nagybányai szakemberek is bemutatták marosvásárhelyi és soproni kollégáiknak a projektet, melynek keretében lehetőség adódott a tapasztalatcserék megszervezésére, valamint a projekt keretében biztosított szolgáltatásokat, programokat.
Az Együtt az időseinkért! projektcsapat tagjai számára mindkét tapasztalatcsere kiemelten hasznos volt, hiszen lehetőségük volt megismerkedni rengeteg érdekes, időseknek szóló aktivitással; példákat láttak arra vonatkozóan, miként vonhatók be hatékonyan a közösség tagjai az időseknek szervezett programokba; hogyan erősíthető az együttműködés a különböző szakemberek között; és számos bevált mintát, jó gyakorlatot is felfedezhettek.
© 2025. Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet. All rights reserved.