Data limită pentru înregistrare este 8 noiembrie

Specialiștii și părinții se pot înregistra până duminică la conferința web organizată de Caritas.

Joi, 12 noiembrie, de la ora 13.30, Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare organizează o conferință online. Acest eveniment marchează finalizarea proiectului Erasmus+ având ca titlu: „Dezvoltarea abilităților copiilor cu dezvoltare atipică prin sprijin online”. În cadrul conferinței va fi prezentată platforma e-learning elaborată datorită proiectului, chiar de către specialiștii care au contribuit la realizarea acesteia. Proiectul a fost inițiat de Asociația Rejtett Kincsek Down din Nyíregyháza (Ungaria) și implemenetat în partneriat cu Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare și Centrum Liberta din Kosice (Slovacia).

În cadrul conferinței online, specialiști din Ungaria, România și Slovacia vor prezenta platforma e-learning și vor vorbi despre experiențele legate de proiect.

Conferința va avea următorul program:

13:30 – Evenimentul va fi deschis de dr. Ioan-Laurențiu Roman, director general al Organizației Caritas a Diecezei Satu Mare.

13:35 – Kisari Károly, președintele Asociației Rejtett Kincsek Down va vorbi despre obiectivele și realizările asociației, cât și despre programul de parteneriat implementat prin proiectul Erasmus+.

13:40 – Sînziana Cristea, director al Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Satu Mare va prezenta oportunitățile dar și barierele educației în mediul online.

13:50 – dr. Attila Kálmán Kósa, coordononator al Centrului de Reabilitare „Sfântul Iosif” va familiariza participanții cu obiectivele, grupurile țintă, activitățile și produsele proiectului.

14.00 – Orsolya Fülöp, psihopedagog, coordonator de specialitate al proiectului va oferi informații despre rolul platformei e-learning Edumodul în intervenția timpurie și sprijinul online al copiilor cu o dezvoltare atipică, precum și despre modulul de Recunoaștere a cuvintelor și va face și o scurtă prezentare a rezultatelor obținute în urma testării unor module.

14:20 – Györgyi Varga, psihopedagog al Asociației Rejtett Kincsek Down va vorbi despre modulul disponibil în limba maghiară cu titlul „Posibilități de dezvoltare a abilităților sociale ale copiilor cu autism”.

14:30 – Gábor Gnandt, psihopedagog al Centrului de Reabilitare „Sfântul Iosif" va prezenta modulul elaborat în limba română având ca titlu: „Tulburări de alimentare la sugar și la copilul mic”.

14:40 – Éva Szélig, psihopedagog al Asociației Rejtett Kincsek Down va familiariza participanții cu modulul: „Cine joacă așa? Modul muzical de dezvoltare a comunicării și vorbirii la copii”.

14:50 – György Soltész, manager de proiect al Centrum Liberta va detalia modulul realizat în limba slovacă: „Lecții de dezvoltare a abilităților de motricitate fină ale copiilor cu dizabilități motorii”.

15:00 – Participanții vor putea adresa întrebări, iar specialiștii vor răspunde.

15:10 – Închiderea conferinței.

Participarea la conferința web este gratuită, dar necesită înregistrare prealabilă. Cei interesați se pot înregistra accesând următorul link: https://forms.gle/K6QULzidtBXbMDhPA până duminică, 8 noiembrie, ora 24. Conferința se va desfășura prin aplicația Zoom, în limba română. Organizatorii îi invită pe toți specialiștii și părinții interesați de subiect să participe la eveniment.