În slujba semenilor bolnavi

Alinarea suferinței, reducerea vulnerabilității – sunt obiectivele serviciilor furnizate de Caritas pentru bolnavi.

„Am nevoie de picioarele voastre ca să pot veni, de mâinile voastre ca să pot ajuta, de inimile voastre ca să pot iubi. Caritas” – stă scris sub crucifixul aflat pe holul Centrului de Îngrijire la Domiciliu „Sfânta Hildegarda” din Satu Mare. Angajații unității cred cu tărie că au o misiune de îndeplinit, că au un rol important în a aduce un pic de lumină și speranță în zilele beneficiarilor bolnavi.

Astăzi, de Ziua Mondială a Bolnavului, mulți dintre noi ne întrebăm: facem oare destul, facem oare ceea ce trebuie, am putea face chiar mai mult pentru membrii noștri de familie bolnavi și pentru oamenii din comunitatea noastră care suferă? Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, de-a lungul anilor, a încercat să găsească un răspuns la toate aceste întrebări, căutând noi soluții pentru îmbunătățirea calității vieții semenilor noștri bolnavi, prin servicii adaptate nevoilor acestora.

În cazul unui om bolnav, o alimentație sănătoasă, adecvată din punct de vedere calitativ și cantitativ este vitală. Cantinele sociale ale Caritas pregătesc mâncare gustoasă și hrănitoare pentru sătmărenii și băimărenii aflați în nevoie, mulți dintre ei suferind și de boli cronice, contribuind astfel la prevenirea înrăutățirii stării lor de sănătate. Pentru vârstnicii bolnavi, de peste 65 de ani care nu se mai pot deplasa până la cantină, prin serviciul social masa pe roți, Organizația Caritas livrează la domiciliu mâncare gătită în ambele reședințe de județ. Prin Centrul de Zi pentru Vârstnici „Sfântul Iacob” din Satu Mare și Centrul de Zi de Tip Asistență și Recuperare din Baia Mare, Caritas asigură supraveghere pe timpul zilei, monitorizarea stării de sănătate și programe de socializare pentru persoane în vârstă cu boli cronice. Angajații centrelor de îngrijire la domiciliu din Satu Mare, Ardud, Carei și Sighetu Marmației al Caritas furnizează servicii socio-medicale în mediul obișnuit, de acasă al vârstnicilor bolnavi.

Munca organizației desfășurată în vederea îmbunătățirii calității vieții bolnavilor din comunitatea noastră, poate fi sprijinită de orice cetățean dornic să ajute prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit către Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare.

Persoanele fizice autorizate pot decide asupra destinației a 3,5% din impozitul lor pe venit prin completarea declarației unice, iar ceilalți plătitori de taxe prin completarea și depunerea formularului 230.

Formularul poate fi depus:

• personal la registratura organului fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde își are domiciliul
  • personal la sediul beneficiarului sumei - în cazul nostru: la sediul Asociației Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare (formularele colectate astfel fiind depuse în format hârtie, pe bază de borderou de către reprezentantul asociației la sediul organului fiscal)
  • prin poștă
  • online - prin intermediul serviciului Spațiu privat virtual.

Termenul limită pentru depunerea declarației 230 este 25 mai 2021.

Datele organizației sunt următoarele:
Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare
Cod de identificare fiscală: 4960929
Cont bancar (IBAN): RO80 RNCB 0221011282140001

Formularul 230 completat cu datele organizației: Formular 230 - Caritas Dieceza Satu Mare